روبرتو کارلوس

«روبرتو كارلوس داسیلوا روكا» متولد دهم آوریل سال 1973 در «سائوپائولو» در حقیقت همان «روبرتو كارلوس» فوتبالیست معروف برزیلی است كه مدتی است در تیم «فنرباغچه» ترکیه توپ می‌زند. او معمولا در جناحین زمین بازی می‌كند و تاكنون در سه جام جهانی، بازیكن اصلی تیم ملی كشورش بوده است.
    او قبل از ورود به تیم «فنرباغچه» در باشگاه اسپانیایی «رئال مادرید» بازی می‌كرد. او در زمره پنج فوتبالیستی است كه در بیش از صد بازی لیگ قهرمانی اروپا حضور داشته است. در سال 1997 و در انتخاب بهترین بازیكن دنیا از سوی فیفا نام روبرتو كارلوس درست پس از رونالدو به عنوان نفر دوم به چشم می‌خورد و پله او را یكی از 125 بازیكن برتر دنیا می‌داند.
    
    
    آغاز فوتبال


    «روبرتو كارلوس» فوتبال را با باشگاه «پالمیراس» آغاز كرد و خیلی سریع و در سن 22 سالگی وارد باشگاه اینتر میلان شد. او در سال 1996 به باشگاه قدرتمند «رئال مادرید» پیوست. كارلوس یازده فصل متمادی برای باشگاه رئال مادرید توپ زد و در كل در 512 مسابقه حاضر شد كه 370 بازی آن مسابقات لیگ بود. او در این مسابقات در همان پست دفاع خود 46 گل را روانه تور دروازه حریفان كرد. كارلوس در آگوست سال 2005 رسما شهروند اسپانیا شد و در عین حال شهروند برزیل نیز محسوب می‌گشت این اتفاق برای رئال مادرید اهمیت به سزایی داشت، زیرا بدین ترتیب كارلوس دیگر بازیكن خارجی به حساب نمی‌آمد و آنها كه اجازه داشتند تنها 3 بازیكن غیراروپایی در باشگاه خود داشته باشند یك جای خالی برای گزینه‌ای مناسب پیدا می‌كردند و این طور بود كه رئال مادرید توانست «روبینیو» را وارد تیم خود كند. در طول فصل بازیهای 2006-2005 اخبار و شایعات بسیاری مبنی بر این‌كه كارلوس باشگاه رئال را ترك خواهد كرد در نشریات به چشم می‌خورد. این خبرها حاكی از آن بود كه دو باشگاه مهم كه خواستار این فوتبالیست بودند «چلسی» و «فنرباغچه» نام داشتند ولی آن فصل گذشت و كارلوس همچنان در رئال ماند برای سیصدوسی‌امین بار در مادرید بازی كرد و بدین ترتیب ركورد قبلی را كه با 329 بار از آن «آلفردو دی استفانو» بود را تصاحب كرد. اما روز نهم مارس 2007 او اعلام كرد كه تصمیم دارد دیگر قرارداد خود را با رئال تمدید نكند و مدتی بعد حرف خود را عملی كرد.
    
     فنرباغچه یك باشگاه بزرگ
    در ژوئن سال 2007 روبرتو كارلوس قرارداد دو ساله خود را به همراه یك سال حضور اختیاری با باشگاه فنرباغچه كه قهرمان لیگ تركیه است به امضا رساند. این قرارداد داخل استادیوم و در برابر چشم هزاران تن از هواداران این تیم به امضا رسید. این اتفاق برای خود كارلوس هم عجیب و غیرمنتظره بود زیرا همیشه فكر می‌كرد در باشگاه رئال با فوتبال خداحافظی خواهد كرد ولی سرانجام پس از یازده سال بازی برای رئال از این باشگاه جدا شد تا به باشگاه دیگری بپیوندد. او می‌گوید: «هرگز انتظار نداشتم به باشگاه دیگری بروم، نمی‌خواستم رئال را ترك كنم ولی شرایط در فوتبال تغییر می‌كند. برای من هم شرایطی به وجود آمد كه به اینجا بیایم و به آنچه می‌خواهم برسم. رییس باشگاه فنرباغچه باعث شد دوباره احساس كنم مهم هستم. فكر می‌كنم شانس آن را دارم كه با آنها آینده خوبی برای خودم بسازم. دوست نداشتم رئال را با ناراحتی ترك كنم، من آن باشگاه را با خوشحالی و با گردن افراشته ترك كردم.» او رفتن خود از رئال را به رفتن دیوید بكام تشبیه كرده و می‌گوید: «همان طور كه بكام رفت تا به گالكسی بپیوندد من هم رفتم. آنها آدم‌های بزرگی را از دست دادند. من با خوشنامی به رئال مادرید رفتم و دوست دارم همیشه همین طور باشم.» روبرتو كارلوس در اولین بازی رسمی خود در «فنرباغچه» با سر برای این تیم گل زد. این گل حاصل سومین ضربه سر (هد) او در طول كار حرفه‌ای‌اش بود. او برای هواداران آن تیم، محبوب‌ترین بازیكن محسوب می‌شود و یك عضو ضروری و كلیدی برای فنرباغچه است.
    
     گل‌های به یادماندنی
    اگر وارد وب سایت بهترین گل‌های فوتبال شوید و تمام گل‌های تاریخ فوتبال را یك به یك مرور كنید، مطمئنا در میان این گل‌های منتخب دو گل از سری گل‌های روبرتو كارلوس را شاهكار عالم فوتبال خواهید دانست. اولی یك ضربه آزاد از فاصله 35 متری بود كه با چرخشی مبهوت‌كننده از سد مدافعان گذشت و وارد دروازه انگلیس شد و عنوان «ضربه آزاد قرن» را به خود اختصاص داد. دومین گل معروف كارلوس یك ضربه كرنر بود كه آنچنان به زیبایی زده شد و آنقدر حیرت‌انگیز وارد تور شد كه وقتی كسی برای نخستین بار آن را می‌بیند چند ثانیه طول می‌كشد كه متوجه گل شدن آن ‌شود. با این وجود كارلوس فوتبالیستی است كه توانایی‌های دفاعی خود را به همه ثابت كرده و در جناح چپ زمین بیش از هر قسمت دیگری موفق است. قدرت و توانایی روبرتو در پای چپ او نهفته است و همین پا او را بهترین یا یكی از بهترین‌های عرصه فوتبال ساخته است. این بازیكن جذبه‌ای خدادادی دارد كه باعث شده در قلب همه هواداران خود جا باز كند. هواداران او توقع دارند او در تك تك بازی‌هایش عالی ظاهر شود و البته او هم در اغلب مواقع شگفت‌انگیز است. كارلوس در سال‌های گذشته به راستی یك سوپراستار بوده است.
    
    زندگی خصوصی
    روبرتو كارلوس وابستگی شدیدی به خانواده‌اش دارد. او همیشه با پدرش «اسكار» و مادرش «ورالوچیا» و البته سه خواهرش «كریستین»، «جیزیه» و «سیلویا» روابط نزدیكی داشته است و بدین ترتیب مسلم است كه به خانواده جدید خود یعنی همسرش «الكساندرا» و دخترانش «روبرتا» و «جیوانا» عشق و محبت عمیقی دارد. او یك پسر هم دارد كه نام او را روبرتو كارلوس جونیور گذاشته است. روبرتوی كوچك اكنون نزدیك به سه سال دارد و پدر به شدت علاقه‌مند است كه پسرش راه او را پیش بگیرد. او نمونه بارز یك پدر با محبت است كه به تك‌تك اعضای خانواده خود توجه خاصی نشان می‌دهد. كارلوس سال‌های زیادی از وطن اصلی خود دور بوده است، با این وجود سعی دارد عادات قدیمی خود را حفظ كند و به ویژه به موسیقی و غذاهای اصیل برزیل علاقه شدیدی دارد. او در كنار فوتبال به ورزش‌های دیگری نظیر والیبال ساحلی واسپكتاش می‌پردازد. علاوه بر بازی به یادماندنی، خصوصیات اخلاقی برجسته‌ای هم دارد كه باعث جذابیت او در میان هواداران فوتبال شده است. خصوصیاتی همچون خونگرمی، خوشرویی و خاكی بودن كه معمولا مردمان برزیل از آن بهره می‌برند.
    
    حضور در استانبول

    كارلوس می‌گوید: من هرگز جلسات و پیشنهادات فنرباغچه را سبك نشمردم. در حقیقت افتخار می‌كنم كه این باشگاه نسبت به خرید من علاقه نشان داده است. سال گذشته فردی به اسم «مرات» پیش من آمد تا شرایط قرارداد را برایم توضیح دهد، او بسیار جدی بود و سعی داشت این معامله صورت بگیرد و خیلی به كارش وارد بود. من گفتم قرارداد سه ساله می‌خواهم و او موافقت كرد ولی گفتم باید با رئال مادرید هم مذاكره كنم چون قراردادم با این باشگاه هنوز به پایان نرسیده است و باز هم موافقت كرد، ما با هم دست دادیم و او رفت. آن موقع من مطمئن بودم كه به فنرباغچه می‌روم ولی این باشگاه دیگر دنباله كار را نگرفت. آنها حتی به رئال مادرید پیشنهادی هم ندادند و مرا در عالم تردید گذاشتند و رفتند. فنرباغچه سال گذشته این انتقال را جدی نگرفت. اگر آنها جدی بودند با روسای رئال ملاقات می‌كردند. این طور شد كه من به این نتیجه رسیدم كه فنرباغچه در تصمیمش جدی نیست و قراردادم را با رئال تمدید كردم، اما امسال آنها جدی بودند و بابت سال گذشته از من عذرخواهی هم كردند.مردمان ترك بسیار خونگرم، مهربان و البته دیوانه فوتبالند. فوتبال این كشور در سال‌های گذشته به ویژه ده سال اخیر رشد بسیار خوبی داشته است كه مهمترین نمونه مقام سوم جام جهانی 2002 بود، آنها در آن جام دوبار با ما روبه‌رو شدند و هر دو بار تیم آماده برزیل كه آن سال قهرمان جهان شد را آزار دادند. پیش از این‌كه به استانبول بیایم، چند بار با كلودیو تافارل دروازه‌بان سابق و هم بازی‌ام در تیم ملی برزیل كه چند سالی در گالاتاسرای دروازه‌بان بود، تماس تلفنی برقرار كردم، او به من گفت: یادت باشد در تركیه با فوتبال شوخی نكن.

عکس هایی از کودکی وی!!

در ترکیه از او اینگونه استقبال شد!

اون گل معروفش به انگلیس در دسترس نبود.ولی این یکی هم که در جام جهانی ۹۸ به فرانسه زد دست کمی از اون نداره!

از اینجا دانلودش کنین